Jesteś tutaj: Home Aktualności DACH - Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

DACH - Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych

DACH 

           Pod tym intrygującym skrótem kryją się nazwy krajów niemieckojęzycznych: D- Niemcy, A- Austria, CH- Szwajcaria.

W tym roku miała miejsce trzecia edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych DACH. Konkurs zainicjowały i organizują corocznie nauczycielki języka niemieckiego: Elżbieta Szymaniak (LO im. Piotra Skargi w Grójcu) i Urszula Jaworska (LO im. Piotra Wysockiego w Warce). Do udziału zostali zaproszeni wszyscy uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego i ZS w Tarczynie wraz z nauczycielami języka niemieckiego sprawującymi opiekę merytoryczną.

DSC 2162 DSC 2170

Dnia 12.05.2016 r. odbyły się we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych eliminacje szkolne. Przystąpiło do nich około 100 uczniów. Rekordową ilością chętnych może poszczycić się LO im. P. Skargi w Grójcu, gdzie do I etapu przystąpiło aż 58 osób!  W eliminacjach wyłonieni zostali uczniowie posiadający największą wiedzę na temat krajów DACH. Pytania były bardzo różnorodne – począwszy od muzyki, literatury  poprzez historię, geografię i politykę, kończąc na zabytkach i osobliwościach, które można podziwiać w danych krajach.

09 czerwca 2016 r. odbył się w siedzibie LO w Grójcu finał Konkursu. W ramach konkursu DACH uczniowie przygotowali również prezentacje multimedialne. Do wyboru mieli dwa tematy. Mogli zachęcić do studiowania na wybranej uczelni lub do odwiedzenia wybranego miejsca w jednym z krajów niemieckojęzycznych.

Jury zachwyciły dwie prezentacje, których autorzy wykazali się wielką kreatywnością i profesjonalizmem. Julia Świdzińska z LO im. Piotra Skargi zachęciła do podjęcia studiów na Ludwig-Maximilian-Universität w Monachium, a Patryk Skowroński z ZSP w Warce do zwiedzania Monachium.

DSC 2068 DSC 2086

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki związane tematycznie z krajami DACH.

Zwycięzcy konkursu DACH otrzymają wartościowe karty upominkowe, które zostaną wręczone na uroczystości zakończenia roku szkolnego w macierzystych szkołach.

Oto laureaci III Powiatowego Konkursu o Krajach Niemieckojęzycznych DACH:

I miejsce:   Patryk Sułek ucz. kl.2C ZSO w Mogielnicy

zdjcie Eli w jpg
II miejsce:  Julia Świdzińska ucz. kl. 2A LO w Grójcu

DSC 2137
III miejsce: Magdalena Górniewicz ucz. kl. 2B LO w Warce 

DSC 2132

Ufundowanie nagród finalistom możliwe było dzięki sponsorom:
- Rada Rodziców przy LO w Grójcu
- Rada Rodziców przy LO w Warce
- Firmy i osoby prywatne:
           • BMB Sp. z o.o.
           • Kancelaria Auditingu i Podatków ALFA mgr Jadwiga Godlewska
           • Roza-Auto Konrad Jaworek
           • ITALPOL Grzegorz Walicki
           • Grzegorz Mazur
           • StarMedia Krzysztof Starostka
           • Instytut Goethego – nagrody rzeczowe
           • Księgarnia ALF Agnieszka Wyrzykowska

Organizatorki przedsięwzięcia pragną złożyć podziękowania dyrektorom swoich szkół: dyr. LO w Warce, pani Wiesławie Zielonce oraz dyr. LO w Grójcu, panu Zbigniewowi Krawczakowi za wsparcie organizacyjne oraz Starostwu Grójeckiemu za patronat medialny.

DSC 2121 DSC 2122

DSC 2125 DSC 2130

Szczególne podziękowania skierowane są do nauczycieli języka niemieckiego za zmotywowanie i zachęcenie swoich uczniów do ciągłego rozwoju oraz przyczynienie się do sprawnego przebiegu finału. Dziękujemy pani Urszuli Kociołczyk (ZSO w Mogielnicy),  pani Annie Pawelczyk (ZSP w Warce), pani  Marcie Mastalerz (LO w Grójcu), pani Agnieszce Palacz (CKZiU w Nowej Wsi) i  pani Joannie Błaszczyk (ZS w Tarczynie).  

Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy im za udział i cieszymy się, że konkurs DACH zagościł na stałe w kalendarzu imprez szkolnych. Konkurs przyczynił się również do integracji i zdrowej rywalizacji uczniów, a dla nauczycieli jest okazją do cyklicznej wymiany doświadczeń.

DSC 2144 DSC 2169

Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w następnej edycji Konkursu. Dodatkową zachętą do uczestnictwa są z pewnością bardzo dobre oceny z języka niemieckiego.

Organizatorki Konkursu DACH:
Elżbieta Szymaniak, Urszula Jaworska

 

 

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Ranking - PERSPEKTYWY

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2016”.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”.

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm