Jesteś tutaj: Home Aktualności „Przyszłość Historii” – polsko-holenderska współpraca

„Przyszłość Historii” – polsko-holenderska współpraca

Już po raz drugi młodzież grójeckiego LO im. P.Skargi gościła z wizytą w holenderskiej miejscowości Helmond, niedaleko Eindhoven. Wraz ze szkołą Jan van Brabant, uczniowie i nauczyciele liceum w Grójcu realizowali kolejny etap trzyletniego projektu „The Future of History” w ramach programu Erasmus+.

z1 z2

Wizyta rozpoczęła się w Muzeum Anne Frank w Amsterdamie, w domu, w którym przez dwa lata (1942-1944) ukrywała się ta żydowska dziewczynka i pisała swój dziennik. Po jej śmierci w obozie koncentracyjnym historia Anne przetłumaczona została na 30 języków i doczekała się ekranizacji. W kolejne dni uczniowie prezentowali historię powojenną swych krajów oraz omawiali czasy komunizmu i kapitalizmu w Europie, a także Zimnej Wojny. Mogli się podzielić swą wiedzą z uczniami z Kanady, z którymi to rozmawiali podczas sesji Skype.

z3 z4

Podczas wizyty, uczniowie brali udział w zajęciach lekcyjnych, poznając jednocześnie system nauczania i zakres materiału realizowany w Holandii. Zorganizowane zostało również spotkanie z osobą, która doświadczyła życia we Wschodnim Berlinie przed upadkiem Muru Berlińskiego. Zwiedzanie muzeum w Overloon pozwoliło na głębsze poznanie historii powojennej Holandii.

z5 z6

Zadaniem uczniów było stworzenie kolejnej, trzeciej, części czasopisma „The Future of History”. Artykuły, które się tam znalazły, dotyczą zagadnień związanych z rozwojem komunizmu i kapitalizmu w Europie, Zimnej Wojny oraz znanych postaci będących symbolem walki w obronie demokracji.

z7 z8

Obecnie grójecka „Górka” przygotowuje się na przyjęcie grupy dwunastu uczniów i nauczycieli z Holandii. Mamy nadzieję, że będzie to owocne spotkanie. Zaplanowane działania mają na celu zgłębienie przez uczniów faktów historycznych popartych wywiadami i własnymi poszukiwaniami źródeł historycznych. Uczniowie będą pracować nad kolejną częścią czasopisma oraz krótkim filmem o przewrotnym tytule: „Jak zostać perfekcyjnym komunistą?”  Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej szkoły oraz projektu: www.logrojec.pl

LO Grójec

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 24 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm