Jesteś tutaj: Home Aktualności Święto patrona w grójeckim liceum

Święto patrona w grójeckim liceum

Filmowa relacja z akademii:

Kwiecień dla społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Grójcu jest bardzo ważnym miesiącem, gdyż uroczyście obchodzimy Święto Patrona- Piotra Skargi. Szkoła po raz pierwszy otrzymała imię Skargi w 1936, a 11 kwietnia 1990 roku nastąpiło jego przywrócenie. W szkolnej akademii udział wzięli uczniowie i nauczyciele naszego Liceum, a także zaproszeni goście. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili ks. Zbigniew Suchecki Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Grójcu, Paweł Siennicki Członek Zarządu Powiatu Grójeckiego oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Podstawowej Nr 3 w Grójcu, która także nosi imię Piotra Skargi.

z1 z2

Akademia zaczęła się od przeniesienia widzów do studia nagraniowego programu „Górka TV". Był to odcinek dotyczący postaci księdza Piotra Skargi. Specjalnie na tę okazję przybyło dwóch historyków pani Agnieszka Kowalska i pan Piotr Nowak w tej roli Katarzyna Rączkowska i Mateusz Witczak, w rolę prowadzącego wcielił się Marcin Hebda. To oni  przedstawili postać Piotra Skargi w krótki, ale ciekawy sposób. Poznaliśmy też najważniejsze i najbardziej znane jego kazania. Każde z kazań miało za zadanie pokazać nam, jak ksiądz chciał wpłynąć na opinię publiczną w tamtych czasach.

z3 z4

W kolejnej części programu zobaczyliśmy sondę uliczną, w której przypadkowi ludzie spotkani w naszym mieście odpowiadali na pytania- zadawane przez reporterkę Angelikę Kołacz- dotyczące Piotra Skargi. Jak się okazało, mimo iż ksiądz był związany z tym miastem i się dla niego przysłużył, ludzie często nie pamiętają o tak ważnej osobie.
W ostatniej części programu mogliśmy usłyszeć najbardziej znane sentencje Piotra Skargi, na przykład: „Przeklęty, kto zasmuca matkę swoją”, „Kto ojczyźnie swej służy, sam sobie służy”, „Dobry człowiek woli sam cierpieć, niż na cierpienia drugich patrzeć” czy „Wielkie to rzemiosło ludzie rządzić: a jakoż je umieć ma ten, który się go nie uczył?” Trzeba przyznać, że każdy z nas słyszał je, lecz nie zdawał sobie nawet sprawy, kto jest ich autorem. Następnie usłyszeliśmy wiersz Władysława  Bełzy pt. „Zaklęte dzwony”, wyrecytowany przez Michała Kozłowskiego, który przedstawił nam postać księdza Piotra Skargi.

„[..]Na tle złota i kamieni,
Co królewski dwór przetyka,
Świętym blaskiem się promieni,
Skromna postać zakonnika.

Oto patrzcie! jak w tem gronie,
Nagle osiadł strach ponury!
Mąż w niebiosa podniósł dłonie,
Jakby piorun ściągał z chmury.[…]”

Usłyszeliśmy także wiersze pod tytułem: „O księdzu Skardze” Melchiora Pudłowskiego wykonany przez Pawła Szulczyka i „Skarga” Jana Okonia wygłoszony przez Konrada Palecznego. Nawet sam Jan Paweł II mówił „O Piotrze Skardze”(w wykonaniu Pauliny Wyrzykiewicz):

„[…]I powtarzam słowa modlitwy,
Która codziennie wraca na moje wargi:
„Boże, Rządco i Panie narodów,
Z ręki i karności Twojej
Racz nas nie wypuszczać”
-słowa wielkiego Piotra Skargi[…]”

Podsumowaniem mogą być słowa jednej z czterech piosenek wykonanych przez uczennice klasy 2e: Aleksandrę Kaczmarek, Weronikę Sobczak i Karolinę Potocką.

„Pokazał nam Piotr Skarga jak mamy żyć i wierzyć
Jak siebie innym dać i jak pokonać strach,
by nie dać się zniewolić, by razem być w niedoli,
by nie zamykać ust, gdy źle się dzieje tu”

z5

Dopełnieniem programu słowno- muzycznego przygotowanego przez uczniów z klas 1d i 2e pod opieką wychowawczyń- p. Ady Pośnik i p. Iwony Kwapisz był występ szkolnego chóru pod kierunkiem p. Magdaleny Skassy.

 

Sylwia Długowska 2e
LO Grójec

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 52 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm