Jesteś tutaj: Home Aktualności Innowacyjny sposób uczenia się i nauczania historii

Innowacyjny sposób uczenia się i nauczania historii

foh logoJednym z celów projektu polsko-holenderskiego prowadzonego przez Liceum Ogólnokształcące im. P. Skargi w Grójcu jest prowadzenie lekcji historii, które w większym stopniu angażują uczniów i motywują ich do pracy. Oprócz tradycyjnych zajęć lekcyjnych w szkole, projekt zakłada aktywne uczestnictwo uczniów i nauczycieli w procesie zdobywania i przekazywania wiedzy historycznej. Poniżej przedstawione są sposoby na realizację tego celu, wdrażane przez L.O. im. P.Skargi w Grójcu oraz Jan van Brabant College w Helmond.

Lekcje prowadzone przez uczniów dla uczniów, pod kierunkiem ich opiekunów. Uczniowie biorą udział w działaniach projektowych, np. w spotkaniach z autorytetami i wywiadach, warsztatach, wizytach w muzeum i instytucjach związanych z historią. Uczestnicy projektu przygotowują lekcje i prezentacje a następnie dzielą się wiedzą ze swymi rówieśnikami (jako wydarzenia następujące po spotkaniach projektowych).

Uczniowie samodzielnie prowadzą badanie i rozpoznanie zagadnień tematycznych, używając przy tym autentycznych źródeł, takich jak archiwa, wywiady, wizyty w muzeum.

Podczas wizyt miedzynarodowych prowadzone są regularne sesje komunikacyjne z uczniami z Kanady (Skype). Dzięki temu dzielenie się wiedzą i doświadczeniem motywuje uczniów do zgłębiania zagadnień. W rezultacie uczniowie w znacznie lepszy sposób potrafią przyswoić wiedzę, którą potrafią wykorzystań w życiu oraz dokonać właściwej analizy. L.O. w Grójcu przeprowadziło również spotkanie z uczniami ze Szwecji, poświęcone tolerancji.

Współpraca zaangażowanych nauczycieli kieruje się wytyczonymi zasadami, oraz jest rozwijana poprzez kontakty z innymi nauczycielami na poziomie krajowym i międzynarodowym.

Korzystanie z wypracowanych materiałów podczas regularnych zajęć w szkole jest formą nauczania. Materiały służą do uzupełniania wiedzy zdobytej podczas lekcji w szkole. Materiały są udostępniane w bibliotekach szkolnych i miejskich, w innych szkołach i instytucjach, w miarę możliwości w muzeach i biurach podróży. Dzięki rozpowszechnianiu rezultatów szersza społeczność może korzystać z wypracowanych materiałów.

Korzystanie z nowoczesnych technologii usprawnia efektywność tworzenia materiałów, np. poprzez tworzenie czasopisma przy użyciu jilster.com, dzielenie się wiedzą na pbworks.com oraz etwinning Twin Space, tworzenie stron internetowych na weebly.com.
Przeprowadzanie wywiadów, spotkań z ludźmi bezpośrednio związanych z omawianymi zagadnieniami, naocznymi świadkami wydarzeń (np. lata wojenne, czasy komunizmu, PRL, upadek Muru Berlińskiego) pozwala na zdobycie informacji z autentycznych, rzetelnych i wiarygodnych źródeł.

Prowadzona jest stała ewaluacja działań projektowych, która pozwala na wdrażanie ulepszeń.

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 32 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm