Jesteś tutaj: Home Aktualności ZAKOCHAĆ SIĘ W GRECJI

ZAKOCHAĆ SIĘ W GRECJI

„Poznać Grecję dokładnie - to niemożliwe. Zakochać się w niej - to całkowicie naturalne” (J.W. Mavor - „Voyage to Atlantis”). Trafność tego stwierdzenie mogli potwierdzić nauczyciele i uczniowie L.O. im. P.Skargi w Grójcu, biorący udział w wizycie na greckiej wyspie Kos, w ramach koordynowanego przez L.O. Grójec projektu Erasmus+ „We are all migrants of this world” 2016-2018. Była to, po spotkaniu w Polsce i Portugalii, trzecia możliwość bezpośredniej współpracy uczestników projektu z Polski, Grecji, Portugalii, Włoch i Hiszpanii.

Ateny 2 grupa Ateny3

Tematem głównym wizyty było porównanie polityki prowadzonej przez każdy z uczestniczących w projekcie krajów, dotyczącej imigrantów i uchodźców, zjawisko znane jako "Brain Drain”, polegające na migracji wykształconej i wykwalifikowanej części społeczeństwa do innego kraju. Podczas przygotowania do wizyty, uczniowie tworzyli prezentacje dotyczące wymienionych tematów zdobywając informacje poprzez analizę ogólnodostępnych materiałów na stronach rządowych, rozmowy z urzędnikami w biurach pracy i urzędach d.s. imigracji, wywiady z imigrantami i emigrantami. Podczas licznych warsztatów, uczestnicy projektu dokonali porównania sytuacji dotyczącej migrantów oraz uchodźców w innych krajach, wymieniali się poznanymi podczas wywiadów historiami migrantów, tworzyli własne opowiadania w oparciu o zdobytą wiedzę i doświadczenie.

prezentacja imigranci region prezentacja szkola

Dzięki uprzejmości władz lokalnych na wyspie Kos, oraz pracownikom instytucji i organizacji zajmujących się sprawami uchodźców i imigrantów, uczestnicy wizyty spotkali się z Burmistrzem miasta Kos, przedstawicielem policji oraz straży przybrzeżnej, a także pracownikami tzw. Hotspotu, miejsca do którego trafiają uchodźcy i imigranci po przybyciu na wyspę Kos.

burmistrz2 prezentacja migranci

Uczniowie greccy przygotowali przedstawienie teatralne na podstawie powieści „A boy with a suitcase” („Chłopiec z walizką”), pełne emocji i prawdziwych historii życiowych ludzi wędrujących w poszukiwaniu godnego życia. Po przedstawieniu, młodzież rozmawiała z psychologiem na temat uczuć towarzyszących migrantom. Jedna z opiekunek podzieliła się swoimi wspomnieniami z dzieciństwa, gdy wraz z rodziną zmuszona była do ucieczki do innego kraju.

teatr grupa1

Oprócz pracy, jaką wykonali uczniowie i nauczyciele, nie zabrakło akcentów kulturoznawczych. Wizyty w muzeum archeologicznym Asclepeion, fundacji Hipokratesa oraz Kefalos, umożliwiły poznanie historii oraz fauny i flory wyspy Kos. Rodziny goszczące okazały dużo życzliwości i gościnności, które z pewnością pomogą w utrzymaniu długich przyjaźni.

stadionolimpijski tort

Wizyta w Grecji była kolejnym krokiem w kierunku integracji młodzieży oraz rozwinięcia poczucia zrozumienia i tolerancji we współczesnym świecie. Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu www.weareallmigrants.eu oraz strony internetowej szkoły www.logrojec.pl.

warsztaty1 warsztaty2

 L.O. Grójec

 

 

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Ogłoszenia

Ranking - PERSPEKTYWY

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2016 i przysługuje mu tytuł „Brązowej Szkoły 2016”.

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2015 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2015”.

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 96 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm

 

 

Nasza Lokalizacja