Jesteś tutaj: Home Aktualności Polsko-holenderska lekcja historii

Polsko-holenderska lekcja historii

        Już po raz trzeci młodzież grójeckiego LO im. P. Skargi gościła swych rówieśników z holenderskiej miejscowości Helmond. Wraz ze szkołą Jan van Brabant College, liceum w Grójcu realizowała kolejny etap trzyletniego projektu „The Future of History” 2015-2018 w ramach programu Erasmus+.

groupwarsaw1 archives2 

      Wizyta w Polsce rozpoczęła się w od zwiedzania Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się więcej na temat historii naszej stolicy i dramatycznych wydarzeń z okresu II wojny światowej. Podczas kolejnych dni wizyty, uczestnicy projektu porównywali przyczyny i skutki migracji na przestrzeni dziejów w historii obydwu narodów, zastanawiali się nad wpływem migracji na społeczeństwo, biorąc pod uwagę różne aspekty życia, np. kulturę, religię, język, architekturę, modę, zainteresowania i kuchnię. Rozmowy były poparte prezentacjami na temat wpływowych migrantów oraz wywiadem z imigrantem mieszkającym w Polsce od kilku lat.

museum1 prezentacjakoncowa1

        Jednym z głównych wydarzeń podczas spotkania, była wizyta w Warszawskim Archiwum Akt Nowych, gdzie uczniowie i nauczyciele uczestniczyli w prezentacji na temat historii Powstania Warszawskiego, a także historii losów bohaterów uczestniczących w tamtych wydarzeniach, weteranów wojennych z Polski i Holandii. Dzięki uprzejmości i wysiłkowi pracowników Akt Nowych, wyszukano w archiwach również uczestników Powstania Warszawskiego pochodzących z Holandii.

prezentacjakoncowa2 prezentacjakoncowa3
        Podczas warsztatów uczniowie tworzyli szóste wydanie czasopisma „The Future of History”. Artykuły tam zawarte dotyczą głównie tematyki migracji, lecz nie zabrakło w nich również opisów powojennych historii życia postaci, które brały udział w wydarzeniach podczas II wojny światowej.  Uczniowie dzielili się własnymi opiniami i przemyśleniami na temat wspólnej współpracy.  

workshops1 workshops2
        Podczas zorganizowanego w szkole wieczorku pożegnalnego, holenderscy uczniowie mogli spróbować tradycyjnych potraw kuchni polskiej, przygotowanych przez rodziny goszczące.  

wieczorek2 pozegnanie2
       Zainteresowanych zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu „The Future of History: http://futureofhistory.logrojec.pl oraz strony liceum: www.logrojec.pl, gdzie można znaleźć dodatkowe informacje na temat wszystkich projektów Erasmus+ realizowanych przez naszą szkołę.
LO Grójec

 

 

logo logrojec

Herb Polski

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

Impossible becomes possible - young entrepreneurs in action 2019-2020

Energy Storage

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm