Jesteś tutaj: Home Aktualności Akademia z okazji Święta Niepodległości w grójeckim Liceum

Akademia z okazji Święta Niepodległości w grójeckim Liceum

7 listopada w Liceum Ogólnokształcącym im. Piotra Skargi w Grójcu odbyła się akademia z okazji Święta Niepodległości. Obecnością swą zaszczycili nas znakomici goście: Poseł na Sejm RP - pan  Mirosław Maliszewski, Wicestarosta Grójecki – pan Janusz Różycki,  Burmistrz Gminy i Miasta Grójec – pan Jacek Stolarki, Proboszcz Parafii św. Mikołaja w Grójcu – ks. Zenon Trzaskowski, Naczelnik Wydziału Edukacji – pani Barbara Orłowska, Dyrektor ZSP w Grójcu – pani Dorota Skalińska, Dyrektor GOS – pan Jerzy Binkiewicz, Przewodniczący Rady Rodziców – pan Maciej Szlacheta oraz nauczyciele i uczniowie  z naszej szkoły i z projektu Comenius. Przedstawienie zbiegło się w czasie z wizytą ponad 60 – osobowej międzynarodowej grupy w szkole.

W tym roku obchodziliśmy 95 rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Aby przybliżyć losy Polaków i drogę do niepodległości przybyłym gościom, przedstawienie odbyło się w  wersji dwujęzycznej – po polsku i po angielsku.

Na początku przy szkolnym miejscu pamięci zapalono symboliczne znicze, które były wyrazem pamięci o wszystkich, którzy oddali życie w walce o wolność. Przedstawienie przybliżyło fakty historyczne niezwykle trudnej drogi po niepodległość, od momentu kiedy to w 1795r. Polska zniknęła z map świata, po tym jak Rosja, Prusy i Austria rozdzieliły kraj między siebie, przez rok 1830 – powstanie listopadowe, następnie rok 1863 – powstanie styczniowe, które niestety zakończyły się klęską. Jednak Polacy nie tracili nadziei, wciąż wierzyli, że nasz kraj będzie wolny. Potem nastała I wojna światowa, aż w końcu 11 listopada 1918r., po 123 latach Polska odzyskała niepodległość. Historię tę uczniowie zobrazowali pantomimą ukazującą rozbiory kraju i słowem poetyckim: „Szary dzień listopada”, „Wstań Polsko moja”, „Moja piosnka”, które wyrecytowali Dominik Sobczyński, Żaneta Chmielewiec, Natalia Baranowska i Natalia Żelazowska, a także pieśniami chóru: „Wojenko, wojenko”, „O mój rozmarynie”, „Legiony”, oraz dwóch solistek – Iwony Janus, która zaśpiewała „Wybaczcie piechocie” i Olgi Lipińskiej – „Taki kraj”. Dziewczynom i chórowi akompaniowali: na akordeonie – Bartłomiej Krawczyk i na gitarze – Maciej Kołacz. Nasi koledzy i koleżanki podczas występu mieli możliwość pokazania swych talentów. Akademię przygotowały klasy IB i IE2 pod kierunkiem p. prof. Agaty Sobierajewskiej i p. prof. Małgorzaty Czacharowskiej oraz chór pod batutą p. prof. Magdaleny Skassa.

Wszyscy goście byli pod ogromnym wrażeniem toteż nagrodzili występujących gromkimi brawami. Wiele pozytywnych opinii sprawiło radość i satysfakcję osobom, które włożyły mnóstwo pomysłów, energii i poświęciły swój czas, aby przedstawienie się udało. Kierujemy serdeczne podziękowania i gratulacje do wszystkich, którzy przyczynili się do sukcesu akademii, a więc do osób odpowiedzialnych za oprawę słowną, muzyczną i dekoracje.

Kinga Sierakowska, kl. IB

LO Grójec

 

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 33 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm