Jesteś tutaj: Home Aktualności Święto Niepodległości w grójeckim Liceum

Święto Niepodległości w grójeckim Liceum

       Święto Niepodległości to jedno z najważniejszych świąt państwowych dla Polaków
       Po  raz pierwszy obchodzone było 11 listopada 1937 roku, dziewiętnaście lat po odzyskaniu wolności. W okresie PRL-u święto to było zakazane, przywróciła je ustawa sejmowa z 1989 roku. W tym roku przypada setna rocznica odzyskania niepodległości. Centralne obchody odbyły się w Warszawie, jednak lokalne uroczystości miały miejsce we wszystkich miastach i miasteczkach naszego kraju. Barwami narodowymi oświetlone zostały najbardziej rozpoznawane miejsca na świecie tj. wieża Eiffla, diabelski młyn w Los Angeles, wodospad Niagara czy piramidy w Gizie.
       Tymczasem co się działo u nas?

IMG 4896

IMG 4827 IMG 4844

       Uroczystości niepodległościowe zorganizowane zostały przez Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu wraz ze Starostwem Powiatowym w dniu 7 listopada 2018 roku. Pierwsza część  to msza święta celebrowana przez Dziekana Dekanatu Grójeckiego ks. Zbigniewa Sucheckiego i proboszcza Parafii Miłosierdzia Bożego ks. Mirosława Lewaszkiewicza, w której uczestniczyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, dyrektorzy i nauczyciele szkół i placówek oświatowych, kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, żołnierze 1. Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego im. ppłk. Jana Kowalewskiego i 61. Batalionu Lekkiej Piechoty WOT, Kompania Honorowa, poczty sztandarowe, młodzież szkolna oraz mieszkańcy naszego miasta. Zwieńczeniem słowa bożego był program słowno – muzyczny uczniów Liceum, w którym młodzi artyści ukazali trudną drogę Polaków do wolności. Rozbiory, zrywy niepodległościowe, pierwsza wojna światowa aż wreszcie nadejście tego upragnionego momentu- 11 listopada 1918 roku. Wtedy to spełnił się sen pokoleń Polaków - Państwo Polskie narodziło się na nowo, po 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, wolna Polska powróciła na mapę świata. Słuchając nostalgicznej poezji romantyków, rewolucyjnych wezwań do boju i żołnierskich pieśni wojskowych słuchacze mogli uronić niejedną łzę i poczuć w głębi serca dumę, że to właśnie naród polski wydał tak wspaniałych artystów, przywódców wojskowych, zwykłych a zarazem niezwykłych ludzi, którzy nigdy nie zapomnieli, jak być Polakami choć „sto lat niewoli znieśli w pokorze”. Deklaracją współczesnego patriotyzmu stała się „Gawęda o miłości ziemi ojczystej” Wisławy Szymborskiej, a w szczególności słowa:
Można nie kochać cię – i żyć,
ale nie można owocować.
IMG 5052 IMG 5081

IMG 5251 IMG 5364
       W drugiej części obchodów pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego zostały złożone kwiaty, następnie odczytany został  Apel Pamięci, przez co w ten sposób oddano cześć i pamięć wszystkim tym, którzy przyczynili się do odzyskania wolności, tym, którzy przez lata niewoli walczyli o to, żebyśmy dziś mogli żyć w wolnym kraju.

P1090228 P1090174
Na zakończenie uroczystości przy akompaniamencie Wojskowej Orkiestry z Radomia w  niebo wzbiło się sto symbolicznych biało-czerwonych balonów.

P1090248 P1090256
       Wraz z odlatującymi balonikami minął kolejny piękny dzień z kart naszej szkoły, dzień głębokiej refleksji nad tym, kim dzisiaj jesteśmy i co po nas zostanie dla następnych pokoleń???

Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się TUTAJ

LO Grójec

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 21 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm