Jesteś tutaj: Home Aktualności 600-lecie Grójca

600-lecie Grójca

W sobotę 21 września mieszkańcy Grójca uroczyście świętowali 600 lat swojego miasta. Nasza szkoła również dołożyła cegiełkę do święta Grójca, była nią inscenizacja fragmentu sztuki Władysława Bandurskiego pt. „Złote usta, złote serce”, przedstawiająca postać wielkiego syna ziemigrójeckiej- księdza Piotra Skargi.
 
Piotr Skarga to wspaniały kaznodzieja, troszczący się o losy kraju, przedstawiciel kontrreformacji, zwolennik radykalnych reform w państwie polskim tj.: zwiększenie władzy królewskieja ograniczenie władzy Sejmu, współtwórca Unii Brzeskiej, która miała na celu podporządkowanie Kościoła prawosławnego jurysdykcji papieskiej na terenach Rzeczypospolitej.
 
Piotr Skarga to człowiek o wielkim sercu, troszczył się nie tylko o państwo polskie, jego sercu bliski był los każdego potrzebującego, swoimi działaniami pokazywał, jak kochać bliźniego. To właśnie ksiądz Skarga zakładał organizacje dobroczynne tj. Arcybractwo Miłosierdzia i Komorę Potrzebnych.

Uczniowie LO przybliżyli mieszkańcom miasta właśnie tą stronę osobowości patrona swojej szkoły.

Sztukę przygotowali uczniowie klas pierwszych i drugich LO w Grójcu pod opieką pań Agaty Sobierajewskiej i Małgorzaty Czacharowskiej. W rolę księdza Piotra Skargi wcielił się Kacper Dąbrowski, księcia Radziwiłła zagrał Igor Szulc, księżną- Ewelina Kwapisz, dworzaninem był Karol Górniak, Ślepowrońskiego zagrał Jan Przychodzień a Stadnickiego-Nikodem Jemioł, woźnicę księdza Piotra Skargi- Wojciecha i jego żonę grali: Paweł Komorowski i Katarzyna Wrzosek, natomiast kwestie ubogich oddali:Alicja Serafińska, Barbara Borowa, Oliwia Czubrichowska, Kacper Jędrzejewski, Dominik Habiera i Kacper Wróbel. Za nagłośnienie i ścieżki dźwiękowe odpowiadały uczennice: Magdalena Petrykowska i Wiktoria Ciepieniak.
 
 DSC04787 DSC04832
 
Młodzi aktorzy postarali się oddać klimat XVI- wiecznego państwa polskiego, problemy religijne, problemy władzy królewskiej a nade wszystko wpływ na postawy ludzkie księdza Skargi. Nauki głoszone przez kaznodzieję są uniwersalne do dzisiaj i stanowią o istocie człowieczeństwa, zmuszają do refleksji we współczesnym świecie. Niby 400 lat minęło a człowiek pozostał taki sam, ciągle chce kogoś pouczać, decydować o życiu drugiej osoby, zapomina o miłosierdziu, współczuciu, wciąż gna przed siebie i widzi tylko siebie…
 
DSC04840 DSC04874
 
Mając za patrona szkoły Piotra Skargę czujemy moralny obowiązek kontynuować jego nauki:
„NIE MOŻESZ DAĆ WIELE, DAJ MAŁO, MIŁOSIERDZIE CZYŃ UBOGIM, MIŁOSIERDZIE ZBŁĄKANYM, MIŁOSIERDZIE NIEOŚWIECONYM A ZGODĘ SIEJCIE, NIEPRZYJACIELA MIŁUJ I CZYŃ MU DOBRZE.TO BARDZO TRUDNA NAUKA, A ŻYCIE TWARDE SIĘ STAJE, ALE ZAWSZE PORA TAKIE ŻYCIE ROZPOCZĄĆ.”
Więcej zdjęć z uroczystości znajduje się w Galerii TUTAJ
LO Grójec

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 26 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm