Jesteś tutaj: Home Aktualności Spotkanie z aktorami filmu "Kamienie na szaniec" oczami uczniów naszej szkoły

Spotkanie z aktorami filmu "Kamienie na szaniec" oczami uczniów naszej szkoły

Kamienie na „Górce"


26 marca w LO im. Ks. Piotra Skargi w Grójcu odbyło się spotkanie z aktorami odgrywającymi główne role w „Kamieniach na Szaniec". Wydarzenie to miało miejsce z inicjatywy koordynatora
GOK-u p. Grzegorza Rylskiego w ramach Edukacyjnego Projektu Filmowego. Wzięli w nim udział członkowie projektu oraz wszystkie chętne osoby.

Marcel Sabat (Zośka) oraz Tomasz Ziętek (Rudy) powitani zostali przez przedstawiciela Samorządu Uczniowskiego, pana Dyrektora oraz publiczność. Po krótkim wprowadzeniu miała miejsce część dyskusyjna spotkania. Początkowo napiętą atmosferę bardzo szybko „rozładował" pan Grzegorz, który poprowadził rozmowę z aktorami. Po chwili śmiało włączyli się do niej uczniowie i nauczyciele, zadając wiele nurtujących ich pytań. Wyjątkowo interesujące okazało się być życie prywatne aktorów, wpływ ról na ich osobowość, relacje z reżyserem i pozostałymi członkami ekipy filmowej, atmosfera na planie, szczegóły scen tortur, podejście do odgrywania scen miłosnych. Dużo pytań dotyczyło również początków kariery zaproszonych gości.

 

Podczas rozmowy dowiedzieliśmy się, że jak większość młodych ludzi, także odtwórcy ról Zośki i Rudego nie byli pewni, co chcą robić w życiu, gdy byli w naszym wieku. Na przykład Tomasz rozważał karierę muzyczną – jego losy potoczyły się jednak inaczej. Mimo młodego wieku ma już na koncie kilka osiągnięć w dziedzinie aktorstwa; grał między innymi w „Czarnym Czwartku" Antoniego Krauze w roli Janka Wiśniewskiego. Jednak nie zrezygnował z pasji, jaką jest dla niego muzyka. Założył własny zespół i - jak zapowiedział – możliwe, że pewnego dnia wystąpi również w naszym mieście. Marcel natomiast zaraził się miłością do sceny dzięki swojej mamie, która zabierała go do teatru. Początkowo nie wiązał z tym jednak planów życiowych – jego pragnienia wykrystalizowały się z czasem.

Wbrew pozorom rozmowa z aktorami nie była sztywna – okazali się być bardzo otwarci i sympatyczni, ich zachowanie było swobodne i naturalne, a różnica wieku okazała się być prawie niewyczuwalna. Śmiali się i żartowali w ten sam sposób, co nasi koledzy. Łatwo dało się też zauważyć, że ich faktyczne temperamenty idealnie pasują do ról, jakie przyszło im odegrać w filmie.

Po części dyskusyjnej można było wziąć autograf oraz sfotografować się z bohaterami spotkania. Z możliwości tej skorzystało mnóstwo osób – w szczególności uczennic. Spotkanie zakończyło się wpisem gości do Księgi Pamiątkowej Szkoły. Również w tej kwestii okazali się być zarówno taktowni jak i dowcipni. W ramach podziękowania za przybycie każdy z chłopców otrzymał książkę poświęconą naszej szkole oraz pamiątkową tarczę.

Całe wydarzenie nie tylko wpłynęło na zdecydowane ocieplenie wizerunku naszej szkoły, ale również zwróciło uwagę na możliwość powiązania nauki i pasji w życiu. Tomasz i Marcel udowodnili, że warto wierzyć w siebie, dążyć do spełnienia marzeń i kierować się swoimi zainteresowaniami. Pokazali także, że pomimo rosnącej sławy nie przestali być zwykłymi ludźmi – takimi samymi, jak każdy z nas.

Wołukanis Katarzyna Maria, 3F

 

 

Spotkanie z głównymi bohaterami

„Kamienie na szaniec”

 Na początku marca 2014 roku w kinach pojawił się jeden z najbardziej oczekiwanych polskich filmów tego roku- „Kamienie na szaniec” w reżyserii Roberta Glińskiego. Zrealizowany został na podstawie książki Aleksandra Kamińskiego, jednak nie jest całkowitym jej odzwierciedleniem, co było zresztą świadomym zamysłem reżysera. Odtwórcami głównych ról są Marcel Sabat grający „Zośkę” oraz Tomasz Ziętek wcielający się w rolę „Rudego”. Nasza szkoła miała ten zaszczyt, iż mogła gościć ich w swoich murach. Spotkanie z aktorami odbyło się 26 marca 2014 roku.

Oficjalnie powitał ich Pan Dyrektor- Zbigniew Krawczak, następnie przedstawiciel społeczności uczniowskiej- Maciej Szczepański. Rolę prowadzącego całego spotkania pełnił Pan Grzegorz Rylski, który rozpoczął rozmowę, gdyż uczniowie byli początkowo nieco onieśmieleni obecnością Marcela i Tomka, ale szybko nabrali odwagi i zasypali chłopaków lawiną nurtujących ich pytań. Okazali się oni wspaniałymi młodymi ludźmi, którzy mimo świadomości swojego wielkiego sukcesu, nie czują się gwiazdami. Opowiedzieli nam o pracy na planie, trudnościach z jakimi musieli się zmierzyć podczas kręcenia filmu. Chłopaki odczuwali ogromną presje, ale starali się jak najlepiej odegrać swoje role, nie chcieli na siłę nikogo naśladować. Długo się do nich przygotowywali, czytali dokumenty pochodzące z czasów wojennych, dyskutowali z reżyserem jak mają odegrać role. W filmie było wiele scen, które wymagały od naszych gości pewnych sprawności fizycznych, w przypadku Tomka, który w jednym z ujęć musiał przez kilka chwil wisieć do góry nogami. Ponadto odegrał jedne z najtrudniejszych scen kiedy musiał pokazać niesamowity ból. Opowiadał nam, że próbował sobie wyobrazić „Rudego” w tamtej chwili, aby wyglądało to jak najbardziej realistyczne. Czasem zaczynał prace o czwartej rano, gdyż jego charakteryzacja zajmowała cztery godziny. Z kolei Marcel mówił, że na samym początku próbował udowodnić, że zasłużenie dostał tę rolę, zamiast skupić się po prostu na prawidłowym jej odegraniu, dodał, że nie było to właściwe. Świadczy to o tym, jakim jest człowiekiem, zauważa swoje błędy i wyciąga z nich wnioski. Opowiadał nam też, że w jego przypadku z pozoru łatwa do odegrania scena, niekiedy sprawiała mu kłopot, a z tymi trudniejszymi szło szybciej i sprawniej.

Ciekawiło nas również jak trafili do szkoły filmowej. Marcela już od dziecka ciągnęło do sceny, w czasach liceum interesował go teatr i nie miał on innego pomysłu na jakie studia mógłby pójść, jak tylko aktorstwo. Skończył szkołę filmową w Łodzi. Natomiast Tomek początkowo chciał dostać się do szkoły muzycznej, niestety to się nie udało i rozpoczął swoją przygodę z aktorstwem. Nie mniej jednak ma on swój zespół, więc nie porzucił muzyki. Dzięki naszym gościom mogliśmy dowiedzieć się jak powstał film, jak wyglądała praca na planie, lecz również mieliśmy okazję nieco bliżej ich poznać. Wszyscy, a przynajmniej większość była zachwycona Marcelem i Tomkiem. Są to ludzie, którym „woda sodowa” nie uderzyła do głowy, mili, inteligentni i z poczuciem humoru. Po zakończeniu rozmowy można było poprosić ich o autograf i zdjęcie, co bardzo zainteresowało szczególnie żeńską część naszej szkolnej społeczności, która ustawiła się w kolejce zdającej się nie mieć końca. Jest nam bardzo miło, że mogliśmy gościć chłopców.

Serdecznie dziękujemy Marcelowi i Tomkowi za przybycie, skrupulatne odpowiedzi na każde pytanie, jak również cierpliwe podpisywanie autografów oraz pozowanie do zdjęć. Życzymy powodzenia w życiu zawodowym i prywatnym. Mamy nadzieję, że jeszcze nie raz zobaczymy ich na ekranach filmowych czy też deskach teatru, w końcu są świetnie zapowiadającymi się aktorami.

                                                                                                                   Kinga Sierakowska kl. Ib

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 158 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm