Jesteś tutaj: Home Aktualności Wspólny DACH

Wspólny DACH

Pod tym intrygującym skrótem kryją się nazwy krajów niemieckojęzycznych: D - Niemcy, A - Austria, CH - Szwajcaria.
Wiedzą o tych krajach wykazali się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych powiatu grójeckiego przystępując do konkursu zorganizowanego wspólnie przez nauczycielki języka niemieckiego: p. Elżbietę Szymaniak (LO im. Piotra Skargi w Grójcu) i p. Urszulę Jaworską (LO im. Piotra Wysockiego w Warce).
Dnia 31 marca 2014 w 7 szkołach ponadgimnazjalnych naszego powiatu grójeckiego odbyły się eliminacje szkolne I Powiatowego Konkursu Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych-DACH , w których wzięło udział ok. 100 uczniów. Wyłoniły one najlepszych, którzy przeszli do kolejnego etapu.
W finale, który odbył się 4 czerwca 2014 w siedzibie LO w Grójcu, wzięło udział 23 uczniów. Wykazali się oni obszerną wiedzą o krajach DACH. Pytania były bardzo różnorodne – począwszy od muzyków i pisarzy, poprzez historię, geografię i politykę, kończąc na zabytkach i osobliwościach, które można podziwiać w danych krajach. Nasza młodzież sprostała temu wyzwaniu doskonale.
Uczestnicy konkursu DACH mieli również za zadanie przygotować prezentację multimedialną na wybrany temat z dziedziny muzyki lub kuchni państw niemieckojęzycznych.
Wszystkie prezentacje były ciekawe, a niektóre zachwyciły wręcz swoją pomysłowością, oryginalnym podejściem do zadania i wykonaniem na tyle, że jury postanowiło wyróżnić je dodatkowo.
Wyróżnienia za prezentacje multimedialne otrzymali: Konrad Curyło i Patrycja Tkaczyk, uczniowie LO im. Piotra Wysockiego w Warce, Karol Bieńko uczeń ZSP im. Wincentego Witosa w Jasieńcu oraz Mateusz Klepacz uczeń LO im. Piotra Skargi w Grójcu.

Zwycięzcy konkursu DACH otrzymali wartościowe karty upominkowe EMPIK, nagrody książkowe oraz rzeczowe.
Oto laureaci I Powiatowego Konkursu o Krajach Niemieckojęzycznych DACH:

- I miejsce: Weronika Kowalska, uczennica LO im. Piotra Wysockiego w Warce

- II miejsce: Przemysław Curyło, uczeń LO im. Piotra Wysockiego w Warce

- III miejsce: Kamil Wysocki, uczeń LO im. Piotra Skargi w Grójcu

Kolejne miejsca zajęli:

- IV miejsce:Mateusz Klepacz, uczeń LO im. P. Skargi w Grójcu, Patrycja Tkaczyk, uczennica LO im. P. Wysockiego w Warce

- V miejsce: Karol Bieńko, uczeń ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu

- VI miejsce: Marta Górzyńska, uczennica LO im. P. Skargi w Grójcu

- VII miejsce: Adam Sławiński, uczeń LO w Nowym Mieście

- VIII miejsce: Przemysław Laudy, uczeń LO w Nowym Mieście, Natalia Krawczak, uczennica ZSO im. J. Kilińskiego w Mogielnicy

- IX miejsce: Anna Bąkowska, uczennica ZSP im.1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego w Warce, Mateusz Dembowski, uczeń ZSP im. W. Witosa w Jasieńcu, Adriana Boba, uczennica ZSO im. J. Kilińskiego w Mogielnicy, Patrycja Szamweber, uczennica ZSO im. J. Kilińskiego w Mogielnicy, Weronika Uliasz, uczennica LO im. P. Wysockiego w Warce

- X miejsce: Weronika Nieszporek, uczennica LO w Nowym Mieście, Marcin Kowalczyk, uczeń ZSP im. 1 Pułku lotnictwa Myśliwskiego w Warce

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy oraz upominki związane tematycznie z krajami DACH.
Ufundowanie nagród finalistom możliwe było dzięki naszym sponsorom:
- Fundacja Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego – wsparcie finansowe
- Rada Rodziców przy LO w Grójcu- wsparcie finansowe
- Rada Rodziców przy LO w Warce- wsparcie finansowe
- Starostwo Powiatowe w Grójcu – nagrody książkowe
- Instytut Goethego – nagrody rzeczowe
- Ambasady: RFN, Austrii i Szwajcarii – nagrody rzeczowe
Organizatorki przedsięwzięcia pragną złożyć podziękowania dyrektorom swoich szkół: dyr. Wiesławie Zielonce oraz dyr. Zbigniewowi Krawczakowi za wsparcie organizacyjne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim nauczycielom języka niemieckiego, którzy zmotywowali i przygotowali swoich uczniów: p. Paulinie Wiktorek (LO w Mogielnicy), p. Joannie Matysiak (ZSP w Jasieńcu), p. Urszuli Kociołczyk (LO w Nowym Mieście), p. Lucynie Mastalerz i p. Ewelinie Woźniak (ZSP w Grójcu), p. Klaudii Skowrońskiej i p. Annie Pawelczyk (ZSP w Warce), p. Magdalenie Kostrzewie (LO w Grójcu).
Gratulujemy wszystkim uczestnikom. Dziękujemy za udział, cieszymy się, że poszerzyli swoją wiedzę o tych jakże pięknych i ciekawych krajach. Zachęcamy wszystkich uczniów do udziału w następnych edycjach konkursu. Dodatkową zachętą do uczestnictwa są z pewnością bardzo dobre oceny z języka niemieckiego.

Urszula Jaworska, Elżbieta Szymaniak

 

 

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

logo logrojec

Herb Polski

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 27 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm