Jesteś tutaj: Home Aktualności Podsumowanie wizyty w Grecji

Podsumowanie wizyty w Grecji

WIZYTA W GRECJI W RAMACH PROGRAMU COMENIUS
„Steps towards safer and healthier European citizens”

Po czterech kolejnych spotkaniach międzynarodowej grupy nauczycieli i uczniów  w Polsce, Portugalii, Hiszpanii i Niemczech, gospodarzem kolejnej wizyty była szkoła w na greckiej wyspie Kos. Spotkanie, którego motywem przewodnim był zdrowy styl życia, miało miejsce w dniach 12 – 18 października 2014r. Tak jak poprzednio, jednym z celów wizyty było przybliżenie znajomości różnych aspektów kulturoznawczych krajów współpracujących ze sobą: Polski, Słowacji, Węgier, Łotwy, Portugalii, Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Francji, Grecji i Turcji. Szkoły z tych krajów realizują  projekt Comenius 2013-2015 – Uczenie się przez życie, pt. „Through Small Steps to Giant Leaps – my contribution to a United Europe”, mający na celu propagowanie postawy aktywnego obywatela, a L.O. im. P.Skargi w Grójcu jest koordynatorem całego projektu.

plakat uzaleznienia kos2

Grójeckie liceum reprezentowała sześcioosobowa grupa uczniów i nauczycieli. Głównym tematem spotkania było zdrowie i bezpieczeństwo. Uczniowie brali udział w warsztatach dotyczących zdrowego stylu życia. Odbyła się m.in. prezentacja związana z dietą śródziemnomorską, sposobami zapobiegania zakażeniom oraz relacjami między młodzieżą a rodzicami i uczniami. Uczniowie mieli szansę zadawania pytań dietetykom, lekarzom, psychologom, a także sanitariuszom prowadzącym kurs pierwszej pomocy oraz policjantom greckim propagującym bezpieczeństwo na drodze.

Uczniowie brali udział w warsztatach oraz zwykłych zajęciach lekcyjnym w szkole. Podczas tych zajęć prowadzili lub obserwowali doświadczenia fizyczne, przygotowywali prezentacje i plakaty związane z kampanią anty-uzależnieniową, a także uczyli się tradycyjnych tańców greckich. Zdrowy styl życia to również sport, którego nie mogło zabraknąć podczas wizyty. Uczniowie poznawali sposoby samoobrony podczas treningu z instruktorem taekwondo.

Wyspa Kos to miejsce związane z ‘ojcem’ medycyny: Hipokratesem. Po spotkaniu z władzami miasta Kos młodzież i ich opiekunowie zwiedzali miejsca związane z historią Grecji i mitologią, m.in. muzeum będące pod opieką fundacji Hipokratesa, a także byli świadkami nastrojowej i pełnej powagi, przygotowanej przez greckich uczniów, prezentacji przysięgi Hipokratesa w ruinach starożytnego szpitala Asclepeion.

Oprócz napiętego programu w szkole, uczniowie mieli okazję integrować się ze swymi rówieśnikami z zagranicy podczas wycieczek krajoznawczych. Jednym z ciekawszych miejsc był wulkan na wyspie Nisyros. Uczestnicy podziwiali również panoramę w miejscowości Zia oraz greckie plaże w Kefalos. W szkole odbył się również wieczorek integracyjny , podczas którego greccy rówieśnicy mogli popisać się swym talentem muzycznym i kulinarnym. Potrawy przygotowane przez rodziny uczniów z Grecji były typowymi daniami greckimi więc wysoka jakość smaku była gwarantowana. 

Uczniowie przedstawiali również przygotowane przed wizytą spoty reklamowe, ulotki, plakaty i broszury związane z promocja zdrowego stylu życia. Największe uznanie zdobyła napisana, zagrana i zaśpiewana przez uczniów naszego L.O. piosenka o zdrowym stylu życia. Oprócz umiejętności językowych, młodzież uczestnicząca w wizycie mogła ćwiczyć również umiejętność nawiązywania i podtrzymywania kontaktów a także zdolność do kreatywnego myślenia.

Obecnie uczniowie z liceum grójeckiego liceum przygotowują się do wizyty na Słowacji (styczeń 2015r). Jej tematem przewodnim będą prawa człowieka.  Zapraszamy do odwiedzin strony internetowej projektu: http://comenius.logrojec.pl . Więcej na temat projektu można też dowiedzieć się na stronie szkoły: www.logrojec.pl  , w zakładce „Comenius”.

Wiecej zdjęć w Galerii - TUTAJ

Paweł Pośnik
koordynator projektu

 

 

logo logrojec

Herb Polski

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

Impossible becomes possible - young entrepreneurs in action 2019-2020

Energy Storage

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm