Jesteś tutaj: Home Artykuły OBYWATEL PRO Obywatel PRO – wielki finał w grójeckim Liceum

Obywatel PRO – wielki finał w grójeckim Liceum

31 maja 2014 roku na terenie Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu odbył się finał projektu „Obywatel Pro" realizowanego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA oraz współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach współpracy z krajami członkowskimi Unii Europejskiej.

Celem projektu była integracja młodzieży, która chciała coś zmienić w swoim mieście. Oczywiście dzięki ogromnej motywacji trenerów Anny Cieśluk, Pauliny Cylki, Tomasza Śledzia oraz Pani Wicedyrektor Małgorzaty Czacharowskiej i Pani Katarzyny Leśniak udało im się wprowadzić kolejną atrakcję do kalendarza imprez grójeckich.

Ale jak to wszystko się zaczęło?

 

W październiku ubiegłego roku przeprowadzono pierwsze warsztaty wśród klas pierwszych i drugich, które ukazywały cel oraz wielkie zaangażowanie organizatorów projektu. Zainteresowane osoby wysyłały swoje zgłoszenia do koordynatorów lub dostarczały je Pani Dyrektor. Z ponad trzydziestu osób została wybrana szesnastka uczniów, wykazująca się energią, pomysłowością, motywacją oraz chęcią do działania.
Razem z trenerami brali udział w cyklu warsztatów rozwijających ich kompetencje obywatelskie. Młodzież ćwiczyła się w określaniu i docenianiu swojego osobistego potencjału. Dyskutowali o potrzebach swojego otoczenia, a po zajęciach przeprowadzali wywiady, dokonywali obserwacji oraz przygotowywali dokumentację fotograficzną. Równie ważnymi kwestiami były postawa prospołeczna i umiejętne pomaganie innym.
Kolejnym etapem Projektu był Zimowy Wyjazd Obywatelski, który odbywał się w miejscowości Łucznica. Wspólnie z grupą z Grójca uczestniczyli w nim uczniowie z Małkini Górnej.

Wyjazd miał przełamać bariery między rówieśnikami z różnych miejscowości i szkół. Warsztaty dla uczestników prowadzili trenerzy z Litwy Mindaugas Vidugiris oraz Eglė Sirvydytė. Ich zadaniem było między innymi wytłumaczenie młodym ludziom, co jest tak naprawdę ważne w życiu i na co powinni zwracać uwagę. Wyjazd pozwolił na poznanie nowych ludzi, którzy nie chcą spędzić swojego życia na bezczynności lecz na działaniu, znalezieniu motywacji do pracy. Pewne bariery między nami zatarły. Nauczyliśmy się jak dawać z siebie 100 % .

Pełni energii po zimowym treningu obywatelskim, podzieleni na zespoły, zaczęliśmy pracować nad swoimi projektami. Jedna z grup pracowała nad realizacją filmu o grójeckim amfiteatrze, potocznie zwanym 'Płytą'. Druga ekipa przygotowywała dla mieszkańców swojego miasta kino plenerowe.

7 czerwca 2014 roku w warszawskim Klubie Odessa odbył się Przegląd Młodzieżowych Inicjatyw Obywatelskich.

Prezentowaliśmy to, co udało nam się zrobić dzięki Projektowi Obywatel PRO. Braliśmy także udział w warsztatach, na których część z nas poznała podstawy gry na bębnach, stworzyliśmy własne, designerskie t-shirty, nauczyliśmy się sztuki prowadzenia debat oraz rozwinęliśmy swoje aktorskie talenty na warsztatach impro. Na koniec dnia odbyła się dyskoteka dla wszystkich uczestników Przeglądu - Czysta Jazda. Wszyscy bawili się świetnie i mają nadzieje, na kolejne spotkania.

Projekt Obywatel PRO w naszym Liceum dobiegł końca - zarówno film o grójeckim amfiteatrze, jak i Kino Plenerowe wzbudziły zainteresowanie podczas finału. Kolejna projekcja filmu, pt. 'Płyta' odbędzie 14 czerwca w GOK-u podczas Ogólnopolskiej Nocy Profilaktyki. Serdecznie zapraszamy.

Więcej zdjęć w Galerii - TUTAJ

Monika Kułakowska
L.O Grójec

 

 

logo logrojec

Herb Polski

Ranking PERSPEKTYWY 2019

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” potwierdza, że Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu jest wśród najlepszych liceów w Polsce sklasyfikowanych w Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2019 i przysługuje mu tytuł „Srebrnej Szkoły 2019”.

Impossible becomes possible - young entrepreneurs in action 2019-2020

Energy Storage

WE ALL MIGRANTS - PROJEKT

Szkolny Klub Sportowy

sks

Współpraca z WAT

FUTURE OF HISTORY Project

foh logo

COMENIUS Project

 

ERASMUS Project

sifa

LO Grójec w programie IT-SZKOŁA

E-Laboratorium Matematyczne

Aktualnie Gościmy

Odwiedza nas 19 gości oraz 0 użytkowników.

Adres Szkoły

Liceum Ogólnokształcące im. Piotra Skargi w Grójcu
ul. Poświętne 17
05-600 Grójec

tel.: (048) 6642474
fax: (048) 6642489, (048) 6642646
e-mail: logrojec@poczta.fm